חיפוש
מיון לפי
סגור
RSS

בלוג

5 כלי עבודה שכל שיפוצניק חייב

וק השיפוצים מגלגל לפי הערכות שונות לפחות 15 מיליארד ש"ח בשנה. התשתיות מתיישנות, הבלאי הטבעי הולך ומצטבר, וכולנו רוצים לחיות בבתים יפים ולעבוד במשרדים מושקעים - ולכן יש ביקוש רב לשירותיהם של קבלני שיפוצים. כדאי לדעת שמדובר בתחום שעבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, כשבין השאר נדרשים אנשי המקצוע לעבור בחינות הסמכה של משרד הבינוי והשיכון. מרכיב חשוב אחר הוא כמובן כלי עבודה - ובפרט יש 5 כלים שכל השיפוצניקים חייבים.

1. מקדחה

כלי העבודה הבסיסי ביותר הוא כמובן מקדחה. הבחירה בין שלל האפשרויות הקיימות היא קודם כל בהתאם להספק הכלי - כשאם לצרכים ביתיים פשוטים גם הספק של 500-700 וואט עשוי להספיק, עבור עבודות מקצועיות ושימוש אינטנסיבי נדרשים כלים עם הספק גבוה יותר. פרמטר נוסף הוא המתח החשמלי, כשההמלצה היא להעדיף מקדחות של 18 וולט. כמו כן כדאי לבדוק את קוטר המקדח המרבי ואת היכולת של המקדחה לקדוח בחומרים שונים (עץ, אבן, מתכת וכו').

2. מסור אנכי

סוג של מסור שמוכר גם בשמות מסור ג'יגסו (Jigsaw) ומסור ג'קסון (עיוות של השם הקודם). בעזרת מסור זה שהלהב שלו עולה ויורד יכול כל שיפוצניק לבצע חיתוכים מאוד מדויקים בלוחות ובקורות. חשוב לבחור כלי עם להב שמאפשר לחתוך גם קורות ולוחות שהעובי שלהם הוא 10-12 ס"מ, כדי שלא תהיה שום מגבלה תוך כדי שיפוץ.

3. מפתח צינורות

קבלן שיפוצים מומלץ מבצע בדרך כלל גם עבודות אינסטלציה בסיסיות, ועל-מנת להפעיל לחץ על צינורות המים נדרש מפתח מתאים. חשוב להבין שמפתח צינורות אינו זהה למפתח השוודי, למרות הדמיון, כשלמשל למפתח הצינורות יש גם שיניים בחלק העליון כדי לתפוס טוב יותר את הצינור שרוצים לפתוח. עוד כדאי לדעת שיש מפתחות ישרים ומפתחות זוויתיים - הסוג השני מאפשר לטפל בצנרת צמודה לקיר - ולכן כדאי להצטייד בשני הסוגים. דגש נוסף הוא לוודא שמפתחות הצינורות מתאימים לצינורות בכל קוטר סטנדרטי.

4. מלטשת

מלטשת היא כלי עבודה שיש בו צורך לביצוע מספר עבודות במסגרת שיפוץ דירות. כך למשל עם המלטשת משייפים קירות (פעולה שאפשר לבצע גם עם שפכטל, אבל ביעילות פחותה), מסירים צבע שהתקלף, מורידים חלוקה ממעקה ישן לקראת צביעתו וחידושו וגם מנקים חיפויי רצפה מלוכלכים.

5. מד לייזר

רף הציפיות מהשיפוץ נמצא במגמת עלייה מתמדת, וחלק מכך הוא הדרישה הבלתי מתפשרת מכל השיפוצניקים לבצע עבודות מדויקות לחלוטין. על-מנת לעמוד בדרישה ההגיונית הזו, כלי העבודה המתאים הוא מד לייזר. כדאי לדעת שישנם מדי לייזר שמיועדים לשימוש חיצוני, אבל עבור שיפוצים מסוגים שונים הסוג המתאים הוא כמובן מד הלייזר לשימוש פנים. עוד כדאי לדעת שישנם גם מכשירים שמאפשרים חישוב מידי של שטח או נפח - כלי עזר מוצלח מאוד כשרוצים לתכנן באופן יעיל את העבודות.

 

אילו כלי עבודה מתאימים לגינון?

האהבה הגדולה שלנו לצמחים ובאופן כללי לטבע גורמת לנו לרצות לטפח גינות יפות ומושקעות - גם בבתים פרטיים, גם בבניינים משותפים ואפילו במבנים שמשמשים למסחר או שיש בהם משרדים אפשר לראות במקרים רבים שטחים ירוקים מרשימים. בהתאם יש ביקוש רב לשירותיהם של מומחים לגינון, ואיתו גם ביקוש לכלי הגינון המתאימים.

מכסחות דשא

קטגוריה חשובה אחת של ציוד לגינה היא מכסחות הדשא. בתחום זה יש מגוון רחב מאוד של אפשרויות, כשלמשל המנוע יכול להיות חשמלי אבל גם בנזין, פרמטר חשוב נוסף הוא השטח שאפשר לכסות אותו באמצעות המכסחת, הספק המנוע משפיע גם הוא על איכות הביצועים וכמו כן כדאי לשים לב לסוג הגלגלים (כדאי להעדיף דגמים עם גלגלי מתכת) ולאפשרות לכוון את גובה הלהבים כדי להגיע לתוצאה המדויקת ביותר (גם לפי ההעדפות האסתטיות וגם לפי עונת השנה והצורך לדאוג לצמיחה מיטבית של הדשא).

מסור לגיזום ענפים וכריתת עצים

מסור לגיזום ענפים ולכריתת עצים נקרא מסור שרשרת. הוא אחד מאותם כלי עבודה שהבחירה שלהם חייבת להיות מדויקת, ובעיקר מותאמת לסוג הפעולות שיתבצעו בעזרתו.

כך למשל לצורך גיזום ענפים בלבד האופציה המתאימה ביותר היא מסור חשמלי. כשקוטר הענפים הוא סביב ה-20 מ"מ אפשר לבחור מסור עם להב באורך 12 אינץ' או 14 אינץ', אבל יש גם חשיבות לסוג העץ, כשלמשל עצים קשיחים כמו אקליפטוס או אלון מצריכים מסור חזק יותר מאשר עץ אורן. אם המטרה היא גיזום עצים - פעולה שבשבילה אגב חובה לקבל אישור מראש - מומלץ להעדיף מסור שרשרת עם מנוע בנזין.

עוד כדאי לדעת שתחזוקת מסור עם מנוע בנזין נחשבת מורכבת יותר, ולכן כדאי לבחור בו רק אם באמת יש בכך צורך, כשבשאר המקרים המסורים החשמליים מספקים את העוצמה הדרושה.

מזמרה ידנית

לעומת כלי גינון מקצועיים כמו מסור שרשרת או מכסחת דשא, המזמרה אולי נתפשת ככלי שפחות צריך להקדיש תשומת לב לבחירה שלו - אבל מזמרה טובה תורמת גם היא ליצירת גינה מושלמת.

ישנם 2 סוגים עיקריים של מזמרות כשההבדל ביניהם הוא באופן החיתוך - אופציה אחת נקראת מזמרת סדן (או Anvil באנגלית) והיא מתאימה לחיתוך ענפים קשיחים כמו גפן, עצי פרי ועוד. לצמחי תבלין שונים מתאימה מזמרה מהסוג השני, שנקראת Bypass. בכל מקרה חשוב לוודא שהמזמרה עשויה מפלדה שלא מחלידה, ועוד המלצה היא להעדיף דגמים קטנים וקלי משקל שנוח לעבוד איתם גם זמן רב.

איך להפוך גינה ליפה במיוחד?

מרכיב נוסף בדרך לגינה המושלמת, חוץ מכלי העבודה, הוא התוספות השונות. גם הקטגוריה של מוצרים לגינה רחבה מאוד וכוללת בין השאר צינורות השקיה, טפטפות, מסלעות, גדרות במבוק, טרמפולינות, נדנדות, מחסני עץ, טוף, חלוקי נחל, רשתות הצללה ועוד. מומלץ להגיע לחנות שיש בה מגוון רחב של אפשרויות ובעיקר צוות מנוסה שיעזור לכם לבחור את הפתרונות המתאימים ביותר לגינה שלכם.

 

ציוד עבודה שחייבים להיות זהירים מאוד כשמשתמשים בו

כל מי שאוהב להפעיל כלים וציוד עבודה מכיר את ההרגשה. פעם אחר פעם, השימוש בציוד עבודה מניב סיפוק רב. כל מי שיודע לקדוח או להבריג, לשייף וגם להקציע, לנסר ולחבר, יכול להיות גאה במלאכת ידיו. אך חשוב להדגיש כי כאשר מפעילים ציוד עבודה, אי אפשר לנהוג בחוסר זהירות. בכל שימוש בציוד שנציג להלן, חייבים להיות זהירים על מנת למנוע פציעה וכדי לסיים את המלאכה, ללא תקלות. כך תהיו זהירים ותצלחו ללא קושי, כל מלאכה. 

הפעלה זהירה של ציוד לקידוח 

מרבית האנשים לא יפעילו לעולם ציוד מתוחכם ברמה שמותקנת במתקנים לקידוח נפט. אבל בהחלט לא חייבים להפעיל מקדחה שקודחת למעמקי האדמה או הים, בכדי לחייב זהירות. בכל פעם שלוקחים ליד מקדח ידני או דגמים שמופעלים על סוללה נטענת, היו ערים לנקודות הבאות. אף פעם אל תכוונו את המקדחה המופעלת, לעבר פניו או גופו של אף אדם. אל תשאירו מברגה או מקדחה פועלים, ללא השגחה. את החיבור של הביטים או סט המקדחים בצעו בקפדנות ואל תשאירו חלקים לא נעולים או רופפים. מלבד זאת, אם קודחים משטחים שעלולים להפיק חלקיקי אבק או שבבי עץ, שמרו על כפות הידיים וגם על העיניים. חבשו משקפי מגן והשתמשו בכפפות עבודה. תמיד, זיכרו להחזיק את הציוד בידיים יציבות והיו ערניים לסביבתכם. 

היו ערים לעוצמת המסורים 

אפילו מסור ידני קטן יחסית, עלול לגרום לפציעה אם לא נזהרים. אבל כאשר מפעילים מסור ג'קסון או כל דגם רב עוצמה אחר, התוצאות של חוסר זהירות עשויות להיות חמורות בהרבה. בכל הפעלה של המסור, בדקו שאתם מכירים היטב את אופן הפעלתו ודעו אם יש כפתור לכיבוי חירום. כפתור לעצירת המסורת יכול למנוע פגיעה קשה. תמיד וודאו כי חלקי הציוד כולם מחוברים כהלכה ושום דבר איננו רופף. אל תפעילו לעולם כלי חיתוך אם הסביבה איננה מוארת ומומלץ לוודא כי סביבת העבודה מסודרת ככל שניתן. במידת הצורך, למשל אם לא הפעלתם את הכלי הרבה זמן, קראו מחדש את הוראות התפעול. כלים חזקים וחדים לא מפעילים אם נתונים בהשפעת תרופות מרדימות או אם מרגישים חלשים או עייפים. 

כך זהירות תמנע אסון 

אפילו אם כלי העבודה נראה לכם פשוט, אל תקלו ראש. למשל, אל תקחו ליד פטיש ותתחילו להכות במסמרים לפני שבדקתם כי ידית הכלי יבשה ולא שמנונית. מקרה שהיה, בו פטיש עף מידו של פועל ופגע בראש של אדם שעמד בסמוך הסתיים בבית החולים. בכל פעם שעולים על סולם, בדקו שהוא עומד יציב והשלבים מאובטחים למקומם. נפילות מסולמות, בעת ביצוע עבודת שיפוץ או תיקון או אפילו החלפת נורה הכי פשוטה, מהווים אירועי תאונה בטיחותיים מאוד נפוצים. במידת הצורך, השתמשו בציוד הגנה כגון קסדות, נעלי עבודה עמידות וכפפות. 

שמרו גם על האוזניים 

בכל כלי או ציוד שתמצאו בין דפיו של קטלוג מקיטה עשוי להיות פוטנציאל לבנות ופוטנציאל להרוס. כל פעם שאתם מפעילים דיסק חיתוך או מברגה, רתכת או פטישון, הימנעו מהפעלה אוטומטית, חפוזה. לפני כל ביצוע של פעולה, וודאו כי אתם או אנשים הסמוכים לכם משתמשים בעזרים להגנה על האוזניים. חשיפה לרעשים חזקים יוצרת נזק מצטבר שיכול להיות בלתי הפיך. הגנה על העיניים, הגנה על האוזניים ועזרים נוספים כגון מגיני ברכיים או קסדות וביגוד חסין אש (לרתכים) יבטיחו את שלומכם ואת בריאותכם. סביבת עבודה מסודרת, מוארת, ללא מפגעים, תמנע תאונות, נפילות ותקלות אחרות. 

 

סוגי כלי עבודה שהשימוש בהם אינו דורש ידע מקצועי וניסיון קודם

השימוש בכלי עבודה שונים יכול לחסוך לכל אחד כסף רב. בצורה כזאת ניתן לבצע הרבה מאוד תיקונים או עבודות תחזוקה, מבלי להמתין לשיפוצניק או להנדימן. אם אתם חוששים להשתמש בכלים כי נדמה לכם שהם דורשים מיומנות מקצועית גבוהה מדי, קבלו טיפ מדהים. התחילו להשתמש בכלים פשוטים, שהשימוש בהם איננו דורש מכם שום ידע קודם ושום ניסיון קודם. עם הזמן, כאשר תרכשו את הביטחון בביצוע משימות ופעולות די בסיסיות, תוכלו לרכוש כלים נוספים ולהשיג תוצאות מאוד מאוד יפות. 

כך תסלקו עובש בלי מאמץ 

דוגמא מאוד טובה לכלי עבודה שכל אחד יכול להפעיל הינו שפכטל. נכון, שזהו כלי עבודה שיכול לשמש בנאים או טייחים מקצועיים, אבל כל אחד יכול להפיק ממנו תועלת מרובה. נניח שהבחנתם כי צמח לו עובש בקיר ליד המקלחון או סמוך לכיור שבמטבח. תוכלו להיעזר בכלי הזה כדי לגרד את העובש או טיח רופף. לאחר מכן, אפשר להשתמש בחומרים שקוטלים את שאריות העובש וזה הכל. אין יותר ריחות לא נעימים או כתמים מכוערים על הקיר. 

הכלי שהופך כל פיסת עץ ליפה וחלקה 

אם תמיד רציתם להתחיל לפתח תחביב של נגרות, לרשותכם כלי מאוד פשוט להפעלה. הצטיידו בכלי שנקרא שופין ותוכלו להחליק כל פיסת עץ, שתהפוך למאוד מרשימה ויפה. ניתן לרכוש גושי עץ מוכנים לעיבוד, כך שאפילו לא תצטרכו לנסר אותם בעצמכם. בשלבים אחרים של העבודה, תוכלו להשתמש בחומרים כגון לכה, על מנת לצפות את פני העץ ולהפוך את המוצר שלכם ליפה עוד יותר. 

כך תחליפו ברז ישן, בקלות 

אחד התיקונים הכי נפוצים בבית מתייחס לברזים דולפים, ישנים או הרוסים. בעזרת כלי עבודה שלא קשה להפעיל ולא צריך אפילו חיבור לחשמל, תוכלו להחליף את הברז הישן. אם אתם רוצים ברז הרבה יותר מודרני במטבח, הצטיידו בסוג ייעודי של מפתח מיוחד. מפתח לברז פרח מעניק לכם גישה להברגה של הברז, בלי מאמץ ובלי אלתורים לא מוצלחים. רק אל תשכחו לפני ההחלפה לסגור את השיבר וכמובן – לרכוש את הברז היפה, בעיצוב המתאים למטבח או לחדר הרחצה שלכם. 

כלים לתפיסה עדינה או אחיזה חזקה

בזמן ביצוע עבודת שיפוץ, תיקון או תחזוקה כללית, נדרשים כלים שיאפשרו אחיזה עדינה או תפיסה חזקה. דוגמא לכלי מאוד פשוט לתפעול, שלא מצריך ניסיון קודם ואשר מתאים לאחיזה חזקה למשל של פיסות מתכת קטנות הינה פלייר שפיץ. זהו סוג של צבת שניכר בקצהו המחודד, דמוי השפיץ (ומכאן נובע שמו המקובל). אגב, בארגז הכלים כדאי שיהיו עוד סוגים של פלאיירים לכל מיני שימושים. כלי שונה לגמרי, שחשוב שיהיה בבית הינו פינצטה. בעזרתו ניתן לשלוף או לתפוס דברים מאוד מעודנים מבלי ליצור נזק. אפילו ברמה של שליפת קוץ או שבב עץ זעיר, שנתקע באצבע או בכף הרגל. 

הכלי שפותח גם ברגים מיוחדים 

אין גבול לשימושים שתוכלו למצוא למברגים יעילים. תמיד כדאי שיהיו בהישג יד או בארגז הכלים סט מברגים מוצלח. כך תוכלו למשל לתקן ציר שהתרופף או לחזק בורג שמשתחרר. כדאי שיהיה סט עשיר, עם מגוון רחב של מברגים כך שלא יהיה בורג שיעמוד בפניכם. ומלבד מברגים רגילים או מסוג שנקרא פיליפס, אל תוותרו גם על מברג אלן. ייחודו של המברג הזה טמון בראשו המשושה. הוא מצליח לפתוח או לחזק בקלות גם ברגים שאף מברג במבנה סטנדרטי לא יוכל להתמודד עימם.

סוגי המברג השונים, ההבדלים והשימושים שלהם

הטיפול בהברגות שונות מחייב מברגים, ידניים או לחלופין, חשמליים. למרות עקרונות ההפעלה שלו, שהם דומים בכל תצורה ומחייבים סיבוב על פני ציר עם או נגד כיוון השעון, מברג הינו אחד הכלים הכי שימושיים והכי חשובים. למה משמש המברג ואילו סוגים נפוצים יכולים לשמש אתכם במשימות השונות? קבלו את העובדות, השמות ודגשים נבחרים. 

שימושיו המגוונים של המברג 

לפניכם רשימה מקיפה אך גם חלקית ולא מלאה, של יישומים אפשריים ומטלות שמבצעים המברגים השונים. בין היתר, כלי זה משמש בהתקנת גופי תאורה, בחיבור של שקעי חשמל, הרכבה של רהיטים, תליה של טלוויזיות, הרכבה של פרגולות, התקנת דקים ופרקטים, חיבור משקופים, תיקונים ברכבים, שדרוג מערכות חשמליות, ייצור מוצרי אלקטרוניקה ועוד. לכן, אף ארגז כלים לא יהיה שלם בלעדיו. אבל מי שחושב כי מברגים קונים בבודדים, כנראה לא נתקל עדיין אפילו בחלק קטן מסוגי הברגים הנפוצים ביותר. לרוב, יהיה זה רעיון טוב לרכוש סט מברגים שיוכל לשמש אתכם כמעט לכל יישום. יחד עם זאת, אנו סבורים כי תפיקו תועלת רבה מהבנת ההבדלים שבין תצורות וסוגים מרכזיים, של מברגים מקובלים. 

המברג בעל צורת הצלב 

הברגים הפשוטים ביותר הינם בעלי חריטה בצורה של קו ישר אחד. הבעיה היא שבהברגות שכאלה, ראש הבורג הינו בעל נטייה מוגברת להיהרס. הפתרון הינו חריטה בצורת צלב. לצורך טיפול בברגים מסוג זה נחוץ מברג פיליפס. זה מברג שבקצהו ראש משונן מעט, שמעניק 4 נקודות אחיזה יעילות שמונעות שריטות או פגיעה אחרת בראש של הבורג. 

המברג המשוכלל, בעל תצורת הכוכב 

סוג נוסף של מברג משוכלל הינו בעל תצורה אפילו יותר משוכללת, של כוכב. באופן טבעי, נקבע שמו של כלי זה – מברג כוכב ויש לו צורה של מעין כוכב בעל 6 קודקודים. מאוד מקובל להשתמש בשם חליפי, מברג טורקס. כך שאם תבקשו בחנות מברגי טורקס או כוכב, למעשה תקבלו את אותו המוצר בדיוק. הצורה הזאת פותחה לראשונה בסוף שנות ה-60 של המאה שעברה מה שהופך אותה יחסית למודרנית. 

הכלי לשחרור ברגים עקשנים במיוחד 

אחד הדברים הכי מתסכלים הוא לנסות לשחרר בורג ישן, שראשו נשחק או נשרט מאוד. אם ננסה לסובב אותו, אפילו בעזרת מברגות חשמליות מאוד חזקות, המצב עשוי להחמיר. ראש הבורג עשוי להיהרס לחלוטין. כאן מגיע הפתרון שנקרא מברג דפיקה. זהו כלי שמשלב את פעולת הסיבוב, ביחד עם הלימה על הכלי עצמו, ממש כמו בפטיש. ההלימה ביחד עם תנועת הסיבוב מאפשרת לפתוח גם ברגים עקשניים במיוחד. מברגים כאלה יכולים להיות כלים ידניים או אפילו חשמליים. 

מברגים שמתאימים לשקע משושה

לצד מברגים שנועדו לפתוח ברגים בעלי חריץ רגיל או מסוג פיליפס, דרושים אחרים שנועדו לברגים ייחודים. אלה ברגים שמאופיינים במבנה משוקע, בצורת משושה. הכלי שמתאים לפתוח את הברגים הללו נקרא מברג אלן. סטים של מברגים כאלה נמכרים בגדלים שונים, בשלל מידות. 

מהו המברג לבדיקת מתח חשמלי  

מלבד השימוש המקובל של חיזוק הברגות או סילוק ברגים ישנים, קיים גם יישום נוסף. יישום של בדיקת קיומו של מתח חשמלי, במעגלים חשמליים או בשקעים. את הפעולה הזאת מבצעים בעזרת מברג טסטר. הכלי הפשוט למראה הזה נראה כמו הרבה מאוד מברגים שראיתם בוודאי פה ושם. אבל בתוך הידית השקופה של הכלי מותקנת נורה זעירה. הנורה הרגישה תידלק ותאיר גם במגע עם מתח חשמלי חלש ביותר. כך ניתן לבדוק האם חיברנו שקע חשמלי בצורה תקינה.

 

מקדח, מקדחה וכל מה שקשור אליהם

על פניו נדמה כי מקדחה או מקדח אינם משהו מורכב או מסובך יותר מדי. לכאורה, בסך הכל מדובר על כלי שנועד לבצע חור או פתח לצורך שיפוץ, תיקון או הרכבה. אבל למעשה, מדובר במשהו הרבה יותר מורכב או לפחות מאוד מגוון. ולא רק מכיוון שיש מגוון עצום של מותגים. לא רק שניתן למצוא זה לצד זה שמות של יצרנים נבחרים, למשל מקדחה מקיטה או של חברת בוש. ניתן להשיג דגמים בעלי איכויות שונות ויכולת לחורר או לחרוץ חומרי גלם שונים, ביעילות ראויה לציון. 

מהם שני המותגים המובילים של מקדחות 

עבור אלה שעושים את צעדיהם הראשונים בתחום, כדאי להכיר בראש ובראשונה את שני המותגים המובילים בתחום. המותג הראשון, כפי שציינו בתחילה, הינו חברת מקיטה. תחת מותג זה ניתן למצוא הרבה מאוד דגמים, לרבות מקדחות עמוד או פתרונות מיוחדים לקידוח של עץ או מתכת. המותג השני שגם הוא מבוקש ואיכותי מאוד הינו חברת בוש. מקדחות בוש גם הן נמכרות בהרבה מאוד דגמים, גדלים וכמובן הספקים רצויים למשתמש הביתי או המקצוען. 

איך בוחרים מקדח רצוי 

ניתן להיעזר בשלל כללים לצורך בחירה במקדח או במקדחה רצויים. תחילה, עדיף להגדיר את הפרמטרים החשובים, למשל הספק הכלי ומשך הפעלת הסוללה (בהנחה ומדובר על דגם נטען). פרמטר נוסף, לא פחות חשוב, הינו ההתאמה לקידוח בחומרים שונים. לא כדאי לקנות מקדחה לפני שמבררים שניתן להתאים עבורה מקדח לעץ. זהו מקדח שיכול לחורר את חומר הגלם הזה, בצורה נאותה, נכונה ובלי לגרום לסדקים או לעיוותים לא רצויים. עבור אנשים שצריכים כוח הרבה יותר חזק ועוצמה שיכולה לפרוץ משהו מסיבי הרבה יותר, דרוש מקדח בטון. כאן מדובר על כלי שצריך להתמודד עם צפיפות הרבה יותר גבוהה. עבור אמני זכוכית או עבור התקנות של מרכיבים מיוחדים ושבירים, צריך לבחור משהו שונה לחלוטין. זה המקום של מקדח זכוכית. כאן נדרש כלי שנבנה בדיוק על מנת ליצור את הפתח מבלי לגרום להתרסקות או התנפצות של זכוכית, מראות או חומרים עדינים אחרים. 

הדגשים החשובים עבור מקדחים שונים

כדי להבין את הדברים עד הסוף, להלן כמה דגשים חשובים עבור מקדחים שונים:

  • תוספת למקדח ליצירת חור גדול יחסית - מקדח כוס הינו לכאורה סוג נפרד של מקדחה. למעשה, מדובר על תוספת שמורכבת בקצה. מעין כוס גדולה שנועדה להוציא "פלח" מתוך הקיר. לדוגמא, אם רוצים להעביר בקיר צנרת או כבל. 

  • איך לקדוח בעץ ואיך בברזל – מקדחים שנועדו לעץ כוללים מעין בליטה בקצה, שנועדה לתפוס את משטח העץ. כך הקידוח לא בורח הצידה וההתקדמות פנימה חלקה וטובה. לעומת זאת, מקדח לברזל מכיל בליטה חדה אחרת, שחורצת את הברזל ומגרדת ממנו שכבות שכבות. בקידוח בברזל, צריך מדי פעם להפסיק ולקרר את המקדח או אפילו לטפטף עליו מעט מים. אחרת החום עשוי להביא לקלקול. ובעץ, עדיף לקדוח חור קטן ולאחר מכן להגדיל אותו, אם צריך. 

  • איך להרחיב חור זעיר – לפעמים, לאחר קידוח של חור רגיל, עולה הצורך להרחיב אותו עוד יותר. אין צורך לעבוד קשה אלא להשתמש בסוג נוסף של מקדח, שנקרא מקדח מדורג.

  • הפתרון הנכון ביותר לקידוח בטון איכותי – עבור הזקוקים לכלי לקידוח בטון ללא פשרות, כדאי לרכוש מקדח וידיה. זה מקדח שעשוי מחומרים מחוזקים ביותר, שלא נשחקים גם תוך כדי עבודה מאומצת או שוטפת. לא חובה למשתמש הביתי לקידוחים רגילים, אבל מאוד נכון וחשוב, למקצוענים.

 

טיפים לבחירת אולר שבאמת מתאים לצרכים שלכם

אולר במקום הנכון הופך את החיים להרבה יותר נוחים. הוא לא נועד להחליף ארגז כלים מאובזר בבית, אבל הוא בהחלט מהווה פתרון רב שימושי, למגוון רחב של מצבים בחיים. נכון, אף אחד לא משפץ את הבית כאשר ברשותו אך ורק אולר, אבל בהזדמנויות שונות, אין לו תחליף. עבור חיילים שצריכים כלי שימושי לשטח, עבור מטיילים בשטח, לטיולים רכובים, ברגל או באופניים, למחנאות או אפילו בתור השלמה, כלי רב שימושי לאיש המקצוע – קבלו שלל טיפים לבחירת האולר שיתאים לצרכים שלכם. 

הגדירו בעצם מהם הצרכים שלכם 

לפני שאתם הולכים וקונים את אחד האולרים הכי מפורסמים, כגון לדרמן wave, הגדירו קודם כל את הצרכים שלכם. האם אתם צריכים פתרון כגון מתנה לחבר או בן שמתחיל טירונות. האם אתם רוצים כלי רב שימושי, לשים בתא הכפפות של הרכב. האם אתם אוהבים תמיד שתהיה לכם בעצם ערכת כלים ניידת, מחוברת לחגורה. האם אתם עובדים באחזקה או שתמיד מוכנים לעזור למישהו מהשכנים, שזקוק לעזרה. אחרי שתאבחנו היטב את הצרכים והמטרות שלכם, יהיה לכם הרבה יותר קל לבחור אולר מתאים. 

האם האולר יהיה כלי מרכזי או כלי לגיבוי 

האולר הממותג והמפורסם בעולם, לדרמן מהווה בחירה מוצלחת, כמעט לכל מטרה. יחד עם זאת, גם מותג זה מציע הרבה מאוד דגמים בכל מיני תצורות. הוא יכול לשמש אתכם גם בתור כלי מרכזי ורב שימוש וגם בתור כלי לגיבוי. אם אתם מתכננים לרכוש אולר הרבה יותר פשוט וזול, קחו בחשבון שהוא יתאים לשימושים פחות מגוונים ולא יותר מכלי גיבוי יעיל למחצה. ככל שהשימוש הצפוי מרובה יותר, כדאי להעדיף מותג איכותי. 

יותר להבים – יותר פעולות 

כאשר אתם מתלבטים בין אולרים שונים, כגון לדרמן surge או אחרים, קבלו טיפ מצוין. בררו קודם כל כמה להבים כולל האולר. דגם שמציע רק שניים או שלושה להבים יכול להיות נחמד, אבל יש הרבה דברים שהוא לא יכול לעשות. אם רוצים אולר שמתאים ליותר מאשר צרכים הכי בסיסיים, כדאי לבחור דגם ובו כ-10 עד 15 להבין. דגש יעיל – מעל 15 להבים, עוד תוספת של להב לא מאוד משנה. רק חשוב לבדוק שלא כל הלהבים הם רק סכינים בגדלים שונים. כאשר אנו מדברים על להב, מדובר גם על פלאיירים, מברגים בעלי ביטים שונים, מספריים, פצירות, פותחנים, חושפי חוטים ועוד. יותר אפשרויות, יותר גמישות ויעילות בשימוש. 

בדקו את אופן התפעול, שיהיה נוח 

אל תקנו אולר לפני שתבדקו היטב את אופן התפעול, שיהיה נוח לאחיזה ולשימוש. למשל, לדרמן סיידקיק ניתן להפעיל מאוד בקלות, אפילו ביד אחת. מותג מוביל שקל מאוד לפתוח ולקפל, מבלי להתאכזב או להתעצבן. עדיף מוצר טיפה יותר יקר, אבל נוח לשימוש ולתפעול – אולר איכותי יכול לשמש אתכם ממש לכל החיים. 

אולר עם נרתיק מוסיף המון 

אם אתם צריכים אולר שיישאר אתכם ציוד לגוף העדיפו דגם מתקפל, גמיש, ידידותי לנשיאה וגם לשליפה. למשל לדרמן charge שמגיע עם נרתיק צמוד מוסיף הרבה מאוד נוחות ושימושיות. ניתן לתלות אותו על החגורה או לשאת בכיס. 

החומר שממנו מורכב האולר 

מעבר להתרשמות משמות של מותגים כגון לדרמן wingman, בחרו אולר שמורכב מחומרים איכותיים. בין היתר, ניתן למצוא אולרים מפלדה פשוטה, פלדת אל חלד או אפילו טיטניום. במיוחד לזקוקים לאולרים לשטח וכאשר רוצים להימנע מאולר שמחליד או מתקלקל מהר, העדיפו דגמים שעשויים חומרים איכותיים בלבד. אגב, אולר שעשוי מפלדת אל חלד טובה יציע לכם גם משקל נמוך. זהו יתרון מאוד חשוב.

 

אמצעי בטיחות שחשוב לנקוט בהם כשמשתמשים בציוד עבודה מקצועי

לעבוד נכון זה לעבוד בטוח. בכל פעם שניגשים למלאכה ומשתמשים בציוד עבודה מקצועי, צריכים להקפיד על ערנות. אין לפעול בחופזה או להשאיר כלים חשמליים פועלים ללא השגחה. מלבד זאת, טוב להצטייד בכל מיני אמצעי בטיחות מגוונים, בהתאם לסוג המשימה שעל הפרק. נקיטת הצעדים הנכונים והאמצעים המתאימים ישמרו על בריאותכם ועל גופכם. 

כך תשמרו על הגב ועל הברכיים 

עובדים צעירים או פועלים חסרי ניסיון עלולים בתמימות, להרים ציוד כבד בצורה שמזיקה לחוליות הגב. תמיד חשוב להתכופף בזהירות, כאשר המשקל איננו מוטל על הגב כי אם על הברכיים. ואם כבר הזכרנו ברכיים, את תרכנו על ברכיים חשופות לאורך זמן. ניתן לסור אל חנות בגדי עבודה ולרכוש את האמצעי שישמור על הברכיים מפציעה או מכאבים. מגן ברכיים שמשתמשים בו באופן יום יומי ושוטף מונע כאבים או שחיקה בשלב מאוחר יותר. 

כך תשמרו על העיניים בזמן העבודה 

ציוד ריתוך מקצועי יכול לחבר בקלות חלקי מתכת שונים. כך אפשר לתקן פגיעות בפח או לחבר פיגומים או לבצע עוד אין ספור עבודות במפעלים. אבל לפני שמרתכים, חשוב לזכור שהבוהק הנוצץ שמופק בזמן הריתוך והניצוצות והגיצים עלולים לפגוע ולהזיק לראיה. על כן, חשוב תמיד לחבוש משקפי מגן בזמן העבודה. לריתוך ארוך וממושך במיוחד, חיוני להיעזר בקסדת רתכים. בדגמים החדישים ישנו אמצעי אוטומטי לכיוון דרגת השקיפות. יש לציין כי משקפי המגן לעיניים דרושים גם בביצוע פעולות אחרות לגמרי. למשל כאשר מפעילים מסורים כבדים, בביצוע קידוחים מסיביים וכדומה. 

אל תאבדו עשתונות ולא תיפצעו באצבעות 

בעבודות כפיים, צריך להפעיל את האצבעות בצורה מיומנת ובטוחה. אם צריכים להרים משקל כבד או שמפעילים ציוד כגון מקדחות, רתכות, מסורים או פטישים כבדים, אסור להתפשר. אל תוותרו על שימוש בכפפות ראויות לשמן. הסוד של כפפות עבודה טובות מחולק לשניים. ראשית, מדובר על כפפה מחומר עבה, ששומר על האצבעות ועל כפות הידיים מפני פגיעה ונזק. שניתן מדובר על הרכב חומרים די גמיש, שמאפשר יכולת שליטה והפעלת האצבעות, גם לביצוע מלאכות יחסית עדינות ותפעול (למשל של מסורים או כלי חריטה, ציוד ידני). ואם צריכים לשמור על גמישות מירבית בעבודה, במקום כפפות קשוחות למראה, כדאי להעדיף כפפות ניטריל. כך ניתן לתפוס בקלות גם ציוד עדין במיוחד. 

כך לא תאבדו את יכולת השמיעה 

אם אתם עובדים לאורך היום עם ציוד שמפיק רעש רב או שאתם בעלי בית מלאכה, סדנה, נגריה או מוסך, סביבכם קיים רעש רב. חשיפה לרעש ברציפות ולאורך זמן ללא הגנה פוגעת בצורה אנושה בכושר השמיעה. הירידה בשמיעה אולי הדרגתית אבל עשויה להפוך לבלתי הפיכה. הפתרון – אמצעי בטיחות להגנה על האוזניים. דרך אחת הינה לבחור אטמי אוזניים מקצועיים, שחוסמים את הרעש בצורה טובה מאוד. אבל אם רוצים משהו אפילו יותר אפקטיבי, הפתרון הינו אוזניות מגן. יכולת חסימת הרעשים שלהן גבוהה ביותר. 

לשמור על ראש בריא, בזמן העבודה 

אם אתם משתמשים בציוד עבודה מקצועי, באתרי הבניה, במפעל או בשיפוץ ביתי, אל תזניחו את הראש שלכם. כדי לשמור על ראש בריא בזמן העבודה, תמיד השתמשו בקסדה. רק בשנה האחרונה ניצלו עשרות אנשים מפגיעה חמורה, כאשר הקסדה שמרה על ראשם מפגיעה בלתי צפויה. 

לסיכום, עבודה תוך גילוי ערנות לסביבה והצטיידות באמצעי בטיחות נאותים יאפשרו לכם לסיים כל משימה, בבטחה. יותר שיקול דעת ואחריות, הקפדה על סביבת עבודה מסודרת ומאורגנת, רק טוב יצא מזה, לכולנו. 

 

טיפים לאחסון יעיל ונוח של ציוד עבודה

סדר וארגון מועילים מאוד לכל איש מקצוע, הנדימן וגם לחובבי התיקונים שמתחזקים את ביתם באופן שוטף. מרגישים שציוד העבודה שלכם לא מסודר בצורה מיטבית? אם בכל פעם שאתם צריכים לבצע פעולה כגון החלפה של ברז או הרכבה של רהיט שקניתם אתם צריכים לחפש היכן הנחתם פעם כלי כזה או אחר, אתם צריכים פתרונות לאחסון יעיל יותר. קבלו טיפים מעולים, שיעזרו לכם לאחסן טוב יותר את הכלים ואת ציוד העבודה שלכם. 

כך תמצוא ארגז כלים מתאים באמת 

לא כדאי להשקיע כסף בארגז כלים קטן מדי לצרכיכם. הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לרכז את כל הכלים שאתם צריכים אתכם, בבית או בתא המטען של המכונית. לאחר מכן תבדקו שורה של ארגזי כלים ובחרו רק את זה שגודלו יתאים בדיוק. עדיף לבחור למעשה ארגז כלים קצת גדול יותר, כדי שגם אם הסט וציוד העבודה שלכם יתרחב מעט, לא תצטרכו ארגז חדש, אחר. 

כך תפיקו תועלת מסט קופסאות ומדבקות 

אם יש לכם סט מפתחות או הרבה סוגים שונים של מברגים, אומים או ציוד קטן אחר, כדאי לארגן גם סט יפה של קופסאות במגוון גדלים וכן מדבקות. כעת, אתם יכולים לארגן היטב ובקלות יתירה סט מקדחים או בוקסות וכדומה. בכל קופסא תארגנו משפחה של ציוד מתאים, בשלל גדלים וצורות. כל קופסא תסמנו עם מדבקה ועליה תרשמו בדיוק איזה משפחת כלים תמצאו בפנים. הזמן שתחסכו בהמשך על מציאת הציוד המתאים יפתיע אתכם בכל פעם מחדש. 

טיפ לבעלי מגוון רחב של כלים 

אם יש לכם מגוון רחב של כלים בבית או במחסן, אל תשאירו אותם זרוקים באי סדר בפינה או על המדפים. ארגנו ארגזי אחסון טובים, במיוחד לציוד הזה. אם הציוד קל משקל, אפשר למצוא ארגז פלסטיק שבו תסדרו פריטים שונים. אם יש לכם סט כלים מאוד עשיר אך גם כבד משקל, יתכן שיהיה זה רעיון טוב לסדר את הכל בתוך ארגז מתכת או כמה ארגזים מסוג זה. כאשר ארגז מונח על המדף, הרבה יותר קל למצוא בפנים את הכלים והציוד, בשעת הצורך. 

הפתרון אם רוצים להימנע מאבק 

מי שמשתמש בציוד העבודה לעיתים קרובות, לא יגלה אבק שמכסה את הציוד החשוב. אבל אם אתם לוקחים ליד סט בוקסות רק לעיתים רחוקות או רק פעם ביובל מוציאים את המקדחה, כך תשמרו על הכל מסודר, מאוחסן ונקי. קנו ארון מגירות מוצלח. בתוך המגירות תוכלו לסדר היטב את הכלים השונים. ארון כזה יהיה גם מועיל מאוד לאנשים שמארגנים לעצמם סדנת עבודה או פינת יצירה לצורך עיבוד עץ, עבודות מתכת וכדומה. בארון מסוג זה, אפשר לשמור כל מה שרוצים, בלי אבק ובלי לכלוך. כלי עבודה נטענים, ציוד לחיתוך וניסור, שלל מברגים וכן הלאה. 

הרעיון, במקום ארגז כלים סטנדרטי 

ארגזי הכלים הסטנדרטיים יכולים להיות טובים מאוד ושימושיים. אבל אם נדמה לכם שהם פחות שימושיים עבורכם, תוכלו למצוא חלופות שיעשו את העבודה. אם אתם מרגישים בנוח עם מזוודות מסודרות או תיקים לנשיאה על הגב, תמצאו תועלת ברכישת תיק כלי עבודה. רק בדקו כמה תאים יש בתיק ושהוא מיוצר באיכות גבוהה. 

אפשרות אחרת, אם רוצים אביזר איכותי וטוב באמת: תמצאו תועלת מרובה במזוודה שלא עשויה מתכת מחלידה אלא במקום זאת, מזוודת אלומיניום חזקה ומרהיבה. מזוודה מסוג זה יכולה לשמש אתכם בבית או לצורך הטענת ציוד ברכב העבודה או בטנדר שלכם. 

 

תכולת ארגז כלי עבודה בסיסית מומלצת לביצוע תיקונים בביתכם

ידיהם של בעלי המקצוע השונים וההנדימנים עמוסות עבודה. אבל יכול מאוד להיות שהקדשתם מחשבה והחלטתם שלכם פחות מתאים להזמין תיקונצי'ק לכל דבר קטן שצריך לבצע בבית. לדעתנו, זו בהחלט החלטה נבונה וכדאי להיערך בהתאם. בחנויות עשה זאת בעצמך מדווחים על ביקוש מרשים מאוד לכלי עבודה בסיסיים. אלה כלים שטוב שיהיו בכל בית. אבל מהי בעצם התכולה של ארגז לכלי עבודה, שיוכל לספק מענה לשלל תיקונים בבית? נסביר על כל מה כדאי לכלול בפנים, מוכן ומסודר לשעת הצורך. 

 

קבלו את הפתרון לכל סוגי ההברגות 

תיקונים בבית לא חייבים כבר מחר לכלול החלפה של פרופיל שלם של החלון, מן היסוד. גם לא כולם רוצים להתעסק עם החלפה של כיור שלם או שיפוץ של כל התריסים השבורים. לעומת זאת, אין ספור תיקונים מאוד בסיסיים ונדרשים כוללים עיסוק עם הברגות שונות. ולכן, אם בשלב זה משחזת פחות נחוצה לכם וגם לא מסור גרונג, הרי שבהחלט כדאי שיהיו לכם בארגז הכלים שלל מברגים. בעזרתם, תוכלו למשל לחזק ציר שהשתחרר או לחבר היטב מדף שהתרופף. וכמובן, לצד הכלים הידניים הללו, חשוב לא פחות שתהיה לכם בבית גם הגרסה החשמלית. למשל מברגה בוש או הסוג הנטען, של חברת מקיטה. כשיש לכם ביד מברגה מקיטה, אתם יכולים בקלות לתקן ארון או רהיט אחר שמחוזק עם ברגים. אפשר ללא קושי לתקן אפילו תריסים, לתקן גופי תאורה ועוד המון דברים דומים. תיקון ידית שהתרופפה, תלייה תמונה עם דיבלים וכן הלאה. 

 

פתרונות משלימים למברגות 

אחרי שרכשתם מברגה טובה, תנו דעתכם גם על סוג הברגים שאתם עשויים להיתקל בהם. לצד ברגים רגילים, קיימים גם ברגי פיליפיס. וזה לא הכל, יש כאלה שמתאימים לשימוש בעץ, אחרים נדרשים להברגות בגבס, בפח וכן הלאה. המסקנה – אתם חייבים להכניס גם סט ביטים לארגז הכלים הבסיסי שלכם. כך תוכלו לחזק כל בורג, מכל סוג שהוא. בקלות. 

 

בלי זה אי אפשר לקדוח 

הרבה מאוד שיפורים או תיקונים בבית מחייבים ביצוע פעולה נדרשת של קידוח. לכן, אין ספק כי מקדח הוא כלי עבודה בסיסי שתרצו לשמור בהישג יד. למעוניינים, ניתן למצוא דגמים חזקים במיוחד, אפילו מהנטענים. הם נחוצים אם הכיוון הוא להשתמש בכלי זה לאורך זמן וברצף. לרוב, למשתמש ביתי רגיל, אפשר להסתפק בדגם בעל הספק בינוני. מי שרוצה, יומצא דגמים שכוללים אף תאורה נלווית, כך שקל יותר לקדוח גם כאשר צל או אפלולית מפריעים. 

 

הצטיידו כבוקסות ומפתחות

אומים וחיבורים שונים עשויים להצריך פתרונות ייעודיים. לא מברג רגיל וגם לא מברגה. במקרים אלה, טוב להכין מראש בארגז הכלים סט של מפתחות סגורים או פתוחים. אם יש לכם איזו בוקסה שנשארה לאחר שיתר הסט אבד, מומלץ לרכוש סט של בוקסות. אליהם כדאי להוסיף גם ראצ'ט שיאפשר ביצוע פעולת פתיחה או סגירה של האומים בצורה מאוד נוחה, עם או בלי מאריכים לפי הצורך. 

 

כלים לצורך מדידות ודיוקים 

תיקונים לא צריכים להיות סתם אלתורים. כאשר רוצים להשיג תוצאה ראויה לשמה, צריך לעבוד מסודר ומדויק. על כן, אפילו סט בסיסי של כלים ראוי לו שיכלול לפחות את הבסיס של ציוד מדידה. פלס למשל או מכשיר למדידה ואיזון על בסיס לייזר. גם מטר למדידה נחוץ מאוד ואין לוותר עליו. כך, אם אתם רוצים לתקן דבר מה ולהבטיח שהכל יהיה מיושר ובמקום הנכון, לא יהיה בכך שום קושי.